GEN - TWÓRZ WŁASNĄ PAMIĘĆ GENETYCZNĄ

Gen sukcesu wysoka samoocena zaufanie do siebie poczucie własnej wartości kora szara tożsamość samoświadomość niska samoocena pojęcie JA akceptacja siebie

Gen sukcesu - wysoka samoocena, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości 

 

 

Wysoka samoocena, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości, pozytywne myślenie o sobie, konstrukt JA, jest symbolicznym opisem samego siebie, który został stworzony przez innych, opis ten zawiera zestaw cech fizycznych jak również jest opisem bardziej szczegółowym danej osoby w zakresie jej umiejętności, poziomu rozwoju kompetencji, unikatowych cech, typowych dla tego konkretnego człowieka - wszystko to koduje się albo jako gen sukcesu, albo gen porażki. J. Formańskim dodaje, iż konstrukt JA to „świadomość swej spójności w czasie i przestrzeni”[1]. „To przeświadczenie jednostki dotyczące tego kim jest, jakie są jej cechy psychiczne i fizyczne oraz w jaki sposób funkcjonuje. (…) Poczucie tożsamości osobistej zawiera w sobie świadomość własnej odrębności, indywidualności i niepowtarzalności”[2]. „Tożsamość indywidualną osobistą rozumie się jako swoiste samookreślenie jednostki odzwierciedlające cechy jej osobowości i inne specyficzne dla niej atrybuty, takie jak poczucie kompetencji, zainteresowania intelektualne, cechy fizyczne, osobiste upodobania itp.” Autor dodaje „podstawą poczucia tożsamości są informacje dotyczące własnej osoby zebrane w trakcie doświadczeń życiowych. Informacje te staną się częścią struktury JA. Mają one zasadniczy wpływ na organizowanie wszystkich innych informacji o rzeczywistości”[2].

 

R.H. Schaffer pisze: „JA można traktować jako twór jednolity, choć warto rozróżnić jego elementy składowe, z których każdy posiada własną charakterystykę i drogę rozwoju. Warto szczególnie wspomnieć o takich elementach jak:

  • samoświadomość – uświadomienie sobie że jest się odrębną jednostką – istotą oddzielona od wszystkich pozostałych i posiadająca własną tożsamość,

  • pojęcie JA: rodzaj obrazu, jaki już dzieci tworzą na własny temat (jestem dziewczynką, jestem …),

  • samoocena: ewaluacyjny aspekt JA, odpowiadający na pytane: jak jestem dobry?, odnoszący się do poczucia własnej wartości i poczucia kompetencji, jakich jednostka doświadcza stosunku do samej siebie”[4].

 

Już 1980 roku J. Reykowski i G. Kochańska pisząc o tożsamości, zawracali uwagę na to, że ten obraz siebie tworzony od poczęcia istoty ludzkiej, jest silnie wdrukowany w tkankę mózgową. Autorzy piszą: „tożsamość powstaje dzięki specyficznej zdolności tkanki mózgowej człowieka do wytwarzania układów funkcjonalnych o specyficznych właściwościach i o nie spotykanym nigdzie indziej w przyrodzie stopniu złożoności. ”[5]. Tożsamość JA, czyli to „kim myślę że jestem”, „jak myślę o tym co umiem”, „jak się zachowuje”, jest wdrukowana w struktury mózgu i pamięć DNA - wysoka samoocena to gen sukcesu, niskie poczucie własnej wartości to gen porażki, ten gen odpowiada za ludzkie reakcję. Gen sukcesu - wysoka samoocena, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości - to pozytywny emocjonalnie aspekt JA, którym zarządza kora szara, dzięki temu jest ona dostępna świadomej uwadze. Gen sukcesu, wysoka samoocena jest niczym innym jak obdarzaniem siebie pozytywnymi emocjami! To inne niż kulturowa perspektywa myślenia o wartościowaniu siebie, kluczowa gdy pragnie się szczęśliwego życia. 

 

Gen sukcesu: wysoka samoocena, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości - to pozytywne myślenie o sobie jest zarówno modelem myślowym, jest też szlakiem nerwowym w mózgu, jakość tego myślenia decyduje o tym jakie obszary mózgu zostaną aktywowane, a w związku z tym, jakie wzory reakcji tożsame z samo konceptem, zostaną wyzwolone jako reakcje nieuświadomione, a zakodowane w DNA. Realna wysoka samoocena której fundamentem jest rzeczywistość człowieka, to co umie, co osiągnął, jakość jego doświadczeń, to co kreuje innym i sobie, jest biologiczną a nie tylko umysłową zmianą, przypisaną do wartościowania samego siebie.

 

 

Gen sukcesu - wysoka samoocena, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości 

 

Akceptacja siebie i wysokie poczucie własnej wartości, wysoka samoocena, zaufanie do siebie, jest samo opisem siebie, tworzonym przez innych ludzi. Z racji ogólnego niskiego poziomu rozwoju człowieczeństwa, założyć należy iż zdecydowana większość osób ma zaniżoną samoocenę lub nieadekwatną. Poczucie własnej wartości jest pewnym symbolicznym konstruktem osoby, tego jak postrzega siebie, swoje umiejętności, zdolności, ale też jak uważa, że ma być traktowana, kim jest uwzględniając i płeć i kolejność urodzenia. Faktem jest iż każdy człowiek jest taki sam, gdy mowa o biologii, każde ludzkie ciało i mechanizmy, które nim sterują są uwarunkowane ewolucyjnie. Każdy człowiek jest też inny, uwzględniając mentalność, czyli modele myślowe o sobie, swoim sprawstwie, to albo rodzinne wartościowanie własnej osoby - blokujące i niszczące, albo realne. Te modele myślowe odpowiadają za to w jakiej jakości relacjach osoba trwa, w jakie aktywności się angażuje, czy ma w sobie intencję życia i rozwoju, czy intencję nienawiści, mściwości czy chciwości.

 

Niekorzystne przekonania mentalne dotyczące akceptacji siebie i poczucia własnej wartości, zawsze związane są z zakodowanymi w genach modelami myślowymi, nasączonymi silnymi negatywnymi emocjami, które wynikają z bardzo trudnych życiowych doświadczeń, w których zastosowano: lęk, karę fizyczną lub emocjonalną oraz za ich pośrednictwem egzekwowano uległość i posłuszeństwo. Często jedno wydarzenie krytyczne, czasem w biografii osoby jest ich wiele, naznacza życie osoby koniecznością odtwarzania „roli”, celem uniknięcia kary, skutkując niskim poczuciem własnej wartości, brakiem akceptacji siebie, brakiem zaufania do siebie tak powstaje gen porażki. Zakwestionowanie samooceny stworzonej przez dorosłych w okresie dzieciństwa, pozwala na obiektywizację oceny swojej osoby przez pryzmat faktów i aktywowanie tworzenia nowej pamięci genetycznej - tak tworzy się - gen sukcesu, to wysoka samoocena świadomie refleksyjnie tworzona na bazie współczesnych faktów.

 

 

Gen sukcesu - wysoka samoocena, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości  - wymaga nieustannego uaktualniania. Aktualizacja samooceny, koncentrując się na tym co osoba umie, jakie ma dokonania, jak traktuje siebie i innych, jak wykonuje swoje zadania w odniesieniu do ról rodzinnych czy zawodowych, według jakiej intencji żyje, aktywuje zmiany na poziomie myśli, biologii i wzorów zachowania. Realność oznacza szacunek dla faktów, żywienie szacunku do własnej osoby i pozytywne wartościowanie siebie, wysoka samoocena, w odniesieniu do ewolucyjnych mechanizmów kodowania informacji musi być spójne. Nie można postrzegać siebie w pozytywny sposób, gdy kłamie się i niszczy innych ludzi, nie tylko dlatego iż jest to amoralne, ale dlatego iż myśli są sprzeczne z pamięcią genetyczną, która wyzwala reakcje, które aktywują powstanie rzeczywistej, a nie kreowanej tożsamości osoby, w odniesieniu do społecznych interakcji w życiu dorosłym. Ta percepcja siebie, jest maską, co istotne ewolucyjne mechanizmy przetrwania, perfekcyjnie odczytują emocjonalną intencję krzywdzenia i aktywują unikanie takich osób, przez ludzi o wyższym poziomie rozwoju i świadomości. Ich kreowana pozorna wysoka wartość siebie jest prawidłowo odczytywana przez starsze systemy mózgowe w kategoriach UWAGA NIEBEZPIECZEŃSTWO u osób o zdrowej silnej tożsamości JA.

 

 

 


 

Bibliografia

 

[1] Jarymowicz M., Szustrowa T. (1980) Poczucie własnej tożsamości (w:) Reykowski J. (red. nauk.) Osobowość a społeczne zachowanie się ludzi. Warszawa KiW, s. 441; Formański J., s. 38.

[2] Formański J. (2004) Psychologia środowiskowa. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 39.

[3] Ibidem, s. 40.

[4] Reykowski J., Kochańska G. (1980) Szkice z teorii osobowości. Warszawa: Wiedza Powszechna, s. 16.

[5] Reykowski J., Kochańska G., s. 16.

Gen sukcesu wysoka samoocena zaufanie do siebie poczucie własnej wartości kora szara tożsamość samoświadomość niska samoocena pojęcie JA akceptacja siebie

Gen sukcesu - wysoka samoocena, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości 

Fundamentem umożliwiającym rozwój potencjału jest wysokie wysokie poczucie własnej wartości, wysoka samoocena, zaufanie do siebie, rozwijanie i wzmacnianie pozytywnego afektu emocjonalnego wobec samego siebie, które wynika z racjonalnego rzeczywistego postrzegania siebie. Wysokie poczucie własnej wartości jest fundamentem na jakim buduje się wysokiej jakości życie. Ma to swoje ewolucyjne biologiczne uzasadnienie. 

 

Wysoka jakość życia i realizacja potencjału wynika z posiadanych zasobów intelektualnych i wartości kapitału kulturowego, którego jakość zależy od zinterioryzowanych wybranych, korzystnych kodów kulturowych. Rozwijanie i pielęgnowanie funkcjonalnych modeli myślowych i świadomy wybór zachowań, adekwatnych do kontekstu społecznego i sytuacyjnego aktywują zmianę modeli myślowych o JA, z tych kreowanych przez członków rodziny, na własne, stąd dobre wybory = wysoka samoocena.

 

Te zmienne: myśli, kody kulturowe i zachowanie, uaktywniają procesy neuronalne w systemach mózgowych, zależnie od kategorii pojęciowej którą przywołuje się do świadomej uwagi i emocji, która zostaje w związku z tym wzbudzona, stąd pozytywne myślenie o sobie,  wysoka samoocena uaktywnia korę szara a negatywne myślenie o sobie blokuje ją, co przekłada się na wybór decyzji. 

Gen sukcesu - wysoka samoocena, zaufanie do siebie, poczucie własnej wartości 

 

 

M. Sokołowska zauważa „poczucie tożsamości umożliwiające odpowiedzenie sobie na pytanie kim jestem?, uważane bywa za podstawowy czynnik determinujący zdrowie psychiczne. (…) Ważnym elementem poczucia tożsamości jest poczucie autonomii, czyli świadomość jednostki, co potrafi, co od niej zależy, na co ma wpływ. (...) Odpowiadając sobie na pytanie kim jestem?, człowiek stara się sprecyzować jakie ma cechy (wymiar opisowy) i jaką stanowi wartość jako osoba (wymiar oceniający)”[1]. M. Żebrowska dodaje „obraz samego siebie to wyobrażenia i pojęcia, jakie jednostka ma o sobie, tj. o swym wyglądzie zewnętrznym, zdolnościach, możliwościach podejmowania i wykonywania zadań, stosunku do innych ludzi, a także sposobów, w jaki przeżywa i odbiera środowisko”[2].

 

Wysoka samoocena, poczucie własnej wartości, możliwe jest do zakodowania w DNA wtedy, gdy myśli i zachowania oraz intencja osoby wyraża się w kategoriach pojęciowych: intencja życia i rozwoju, wtedy gen sukcesu materializuje się przez szczęście osobiste i autonomię ekonomiczną.

 

 


 

Bibliografia

 

[1] Sokołowska M. (2010) Poczucie tożsamości i własnej wartości (w:) Woynarowska B. (red. nauk.) Edukacja zdrowotna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 438.

[2] Żebrowska M. (1975) Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, s. 768; Sokołowska M. (2010) Poczucie tożsamości i własnej wartości (w:) Woynarowska B. (red. nauk.) Edukacja zdrowotna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 438.

szkolenia i konsultacje

wybór korzystnych kodów kulturowych

i funkcjonalnych modeli myślowych

02 marca 2025

KOMPETENCJE

jak rozwinąć talent jak realizować marzenia jak osiągnąć sukces talent nowe umiejętności blokady w rozwoju talentu rozwój motywacja intencja pragnienie

Ważne informacje

 

Informacje

Regulamin

Polityka Prywatności 

Cookies

 

Obsługa Klienta

Wysyłka szkoleń

Odstąpienie od umowy

Reklamacje

Formularze

 

 

Kontakt

 

telefon: 518-089-032

email: kompetencje@agnieszkakozdron.pl 

formularz kontaktowy

 

rejestracja

poniedziałek - piątek 8.00 - 17.00

realizacja konsultacji w umówionym terminie 

 

O mnie

Polecana książka