KODY KULTUROWE SYSTEMU FINANSOWEGO

Inteligencja finansowa pieniądze bogactwo zysk inwestycja zarządzanie schematy finansowe blokady mentalne sukces zmiana bierny dochód zarządzanie giełda

Inteligencja finansowa, pieniądze, bogactwo, zysk, inwestycja, zarządzanie 

 

 

Inteligencja finansowa, to jedna z najważniejszych personalnych kompetencji życiowych, dzięki której człowiek osiąga autonomię w gromadzeniu, zarządzaniu, inwestowaniu, wydawaniu, dysponowaniu, obracaniu, pomnażaniu środkami płatniczymi, co umożliwia mu samodzielne utrzymanie się przy życiu i zaspokojenie istotnych potrzeb egzystencjalnych w tym zakup mieszkania, odzieży, produktów spożywczych, środków transportu, nowych technologii czy usług.

 

 

Inteligencja finansowa pozwala na poza systemowe myślenie o środkach płatniczych przez kwestionowanie archaicznych zwłaszcza religijnych kodów kulturowych dotyczących pieniędzy, ale też to odwaga zakwestionowania rodzinnych modeli myślenia o pieniądzach typu: "mężczyzna jest od zarabiania a kobieta od wydawania". Rozwój inteligencji finansowej zapoczątkowuje intencja zarabiania i zarządzania pieniędzmi, kolejnym krokiem jest pozyskanie eksperckiej wiedzy przy zdolności do jej interioryzacji i weryfikacji wewnętrznych modeli myślowych o pieniądzach, które stanowią kapitał kulturowy rodziny. Nowa wiedza zawsze aktywuje zmiany w zachowaniu, dzięki czemu uaktywniane są pożądane przeobrażenia systemów mózgowych i DNA (genetyczna zmiana fenotypowa).

 

 

Najbardziej destrukcyjne kody kulturowe i modele myślowe blokujące sprawczość ekonomiczną i rozwój inteligencji finansowej, stworzyła religia, która współpracując z rządzącymi na terenach Polski od czasów chrystianizacji (ok. 966r. n.e.), wykreowała kody kulturowe w myśl których tylko nieliczni mężczyźni mogli otrzymać przywilej bogacenia się, kobiety nie miały prawa zajmować się aktywnością zarabiania, same też nie mogły zarządzać pieniędzmi. Te archaiczne kody kulturowe przeniknęły do systemów rodzinnych jako modele myślowe, według których socjalizowano pokolenia, odpowiadają one za niekorzystne schematy zachowania. Przykładowo filozof Filon żyjący ok. 40 r n.e. głosił: „przeznaczeniem duszy jest wyzwolenia się od brzemienia materii i wzniesienie się do zjednoczenia z boską mądrością”Kotwica[1]. Plutarch z Cheronei głosił ok. 100 r. n.e. „człowiek jest rozumnym duchem, który dzięki cnotliwemu życiu i być może, pewnym praktykom religijnym może osiągnąć szczęście w życiu przyszłym po oddzieleniu od ciała”Kotwica[2]. Jeżeli materia jest brzemieniem, a ten model myślowy jest wbudowany w samo koncept filozofii życiowej człowieka, to powstaje pytanie kto chce brać na swoje barki brzemię? I po co teraz, starać się rozwijać kompetencje ekonomiczne, jak szczęście zyska się po śmierci? "Mędrcy" ci, nie stworzyli tych religijnych modeli myślowych, wyrosły one na gruncie myśli filozofów greckich przede wszystkim Platona i Arystotelesa, które następnie zostały wykorzystane w religii chrześcijańskiej do straszenia ludzi i paradoksalnie do czerpania korzyści materialnych, z ludzkiego lęku. Zmiana modeli myślowych i rozwijanie kompetencji ekonomicznych polega przede wszystkim na wyzwoleniu umysłu z religijnego lęku, ponieważ do dnia dzisiejszego bogactwo, pieniądze, autonomia ekonomiczna, postrzegane są jako zło.

 

 

Umiejętność racjonalnej analizy własnego światopoglądu (weryfikacja religijnych kodów kulturowych oraz rodzinnych modeli myślowych) wymaga od człowieka obiektywnego przeanalizowania swojego samo konceptu, swoich schematów finansowych, modeli myślowych i wzorów zachowania. Własne modele myślowe dotyczące bogactwa powinny dotyczyć kompetencji ekonomicznych, radości z faktu iż jest się ekonomicznie wolnym. Inteligencja finansowa, to zdolność do oddzielenie finansowych modeli myślowych i polskich kodów kulturowych dotyczących religii w zakresie myślenia o pieniądzach, jak również to zdolność zakwestionowania rodzinnych modeli myślowych o pieniądzach, zależnie od płci osoby.

 

 

Kompetencje ekonomiczne, inteligencja finansowa, sprawczość ekonomiczna, umiejętności generowania dochodu zależą od kilku kluczowych elementów:

 

1. Poziom biologiczny

  • engramy bogactwa

  • gen sprawczości finansowej przodków

  • szlaki nerwowe w systemach mózgowych odpowiadające za zachowania finansowe

  • własna nowa pamięć genetyczna dotycząca sprawczości ekonomicznej

 

 

2. Poziom umysłowy, mentalny

  • korzystne modele myślowe dotyczące bogactwa

  • intencja zarabiania

 

 

3. Akt wykonawczy

  • wykształcenie kierunkowe

  • kwalifikacje zawodowe i ich doskonalenie

  • praktyczne umiejętności zawodowe

  • elastyczne dostosowywanie się do rynku pracy, także zdolność i otwartość do zmiany zawodu

  • aktywność generująca dochód

 

 

4. Inteligencja finansowa to zdolność do doskonalenia kompetencji ekonomicznych, zależnie od okoliczności

  • samodoskonalenie

  • okresowa analiza, weryfikacja i zmiana modeli myślowych

  • elastyczna zmiana wzorów zachowania

 

 

 


 

Bibliografia

 

Kotwica[1] Turner J. (1994) Socjologia koncepcje i ich zastosowanie. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo s.c., s. 233.

Kotwica[2] Legowicz J. (1976) Zarys historii filozofii. Warszawa: Wiedza Powszechna, s. 113.

Kotwica[3] Bourke V.J. (1994) Historie etyki. Toruń: Wydawnictwo Krupski i S-ka, s. 42.

Kotwica[4] Mendras H. (1997) Elementy socjologii. Wrocław: Wydawnictwo Siedmioróg, s. 102.

[5] Giddens A. (2004) Socjologia, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 560.

Kotwica[6] Ricken F. (2001) Etyka ogólna. Bielsko-Biała: Wydawnictwo ANTYK – Marek Drewiecki, s. 138.

 

Inteligencja finansowa pieniądze bogactwo zysk inwestycja zarządzanie schematy finansowe blokady mentalne sukces zmiana bierny dochód zarządzanie giełda

Inteligencja finansowa, pieniądze, bogactwo, zysk, inwestycja, zarządzanie 

Polskie kody kulturowe dotyczące sprawczości ekonomicznej, ewoluują, obecnie promuje się rozwój inteligencji finansowej u ludzi bez względu na ich płeć. Inteligencja finansowa może być już dziedziczna, a można ją rozwinąć u każdej osoby bez względu na jej wiek i płeć, pod warunkiem iż pozyska ona właściwą wiedzę i zweryfikuje swoje modele myślowe.

 

Problemy finansowe dotykają przede wszystkim kobiet i tych mężczyzn, których kapitał kulturowy jest niskiej jakości, a dostęp do nowoczesnej wiedzy jest utrudniony.

Inteligencja finansowa, pieniądze, bogactwo, zysk, inwestycja, zarządzanie 

 

 

Inteligencja finansowa - w zdecydowanej większości sytuacji jest zablokowana przez religijne modele myślowej, to przede wszystkim kulturowe mylenie miłości z pieniędzmi lub rozwojem duchowym, lub tworzenie warunków "miłość albo pieniądze", "pieniądze albo zbawienie", "pieniądze albo rodzina". Finansowe modele myślowe, schematy finansowe, przekonania finansowe zależą od wewnętrznych, zakodowanych w DNA finansowych modeli myślowych, uporządkowanie tych mentalnych zasobów, aktywuje rozwój kompetencji ekonomicznych.

szkolenia i konsultacje

wybór korzystnych kodów kulturowych

i funkcjonalnych modeli myślowych

28 lutego 2025

KOMPETENCJE

jak rozwinąć talent jak realizować marzenia jak osiągnąć sukces talent nowe umiejętności blokady w rozwoju talentu rozwój motywacja intencja pragnienie

Ważne informacje

 

Informacje

Regulamin

Polityka Prywatności 

Cookies

 

Obsługa Klienta

Wysyłka szkoleń

Odstąpienie od umowy

Reklamacje

Formularze

 

 

Kontakt

 

telefon: 518-089-032

email: kompetencje@agnieszkakozdron.pl 

formularz kontaktowy

 

rejestracja

poniedziałek - piątek 8.00 - 17.00

realizacja konsultacji w umówionym terminie 

 

O mnie

Polecana książka