Agnieszka Kozdroń Trudne doświadczenia rodzinne. Jak się z nich wyzwolić i być szczęśliwym? powstała po kilkunastu latach analizowania zjawiska synchroniczności, powielania oraz resentymentu jaki uzewnętrzniają ludzie w interakcjach społecznych, przenosząc na kolejne generacje ból własnego dzieciństwa. Brak wiedzy o ludzkim rozwoju oraz brak świadomości czym jest zachowanie i ufanie w religijne, rodzinne, polityczne ogólnie społeczne kody kulturowe i modele myślowe, przyczynia się do tego iż dorośli zamiast chronić, troszczyć się i dbać o prawidłowy rozwój dzieci, aktywują w nich w ujęciu wielopokoleniowym niepełnosprawność, ewolucyjnie wygaszając możliwość prokreacji, czyli paradoksalnie przez przemoc wobec członków rodziny, zabijają własne geny - i tylko człowiek jest tak ewolucyjnie nieracjonalny i prymitywny. Książka wyjaśnia zagadnienia związane z wpływem każdej formy przemocy w ujęciu wielopokoleniowym, na fakt iż w rodzinach pojawia się coraz więcej niepełnosprawności.
Jej przesłanie można ująć w formie przestrogi gdy niszczysz drugiego człowieka, a najbardziej dziecko, pamięć tego wydarzenia koduje się w twoim i jego mózgu oraz genach i będzie odtwarzana w interakcjach rodzinnych i społecznych do czasu zrozumienia dawnej krzywdy i zmiany intencji, a przede wszystkim zachowania. Każda forma przemocy niszczy prawidłowe połączenia w systemach mózgowych oraz odpowiada za kodowanie w DNA genu sadysty, genu gwałciciela, genu mordercy itd., aktywując te wzory zachowania w kolejnych generacjach. Krzywdząc innych, osoba przede wszystkim zmienia na niekorzyść swoje DNA - aktywując ewolucyjną śmierć swojego systemu rodzinnego, swoich genów. Dziecko poczęte przez osobę z genem przemocy, będzie naznaczone pamięcią wzorów zachowań, ta pamięć genetyczna ujawni się w określonych konfiguracjach relacyjnych zależnie od kolejności urodzenia oraz płci dziecka i jego rodziców. Wyzwolenie z destrukcyjnych relacji w rodzinie możliwe jest wyłącznie przez rozwój nowych kompetencji i działania praworządne, do tego potrzebna jest odwaga zakwestionowania religijnych i rodzinnych kodów kulturowych.
Trudne doświadczenia rodzinne mają swoją konkretną przyczynę:
-
członkowie rodziny zachowują się zgodnie ze schematami reakcji zakodowanymi w genach
-
rola rodzinna, np. patriarchy, kozła ofiarnego, błazna - jest powielana z pokolenie na pokolenie
-
członkowie rodziny postrzegają rozwój w kategoriach zagrożenia
-
problemy nie są rozwiązywane w praworządny sposób
-
przemoc fizyczna w rodzinie jest ukrywana, a sadysta chroniony
-
przemoc emocjonalna jest warunkiem trwania systemu rodzinnego i blokowania rozwoju tym, którzy pragną innej jakości życia
-
członkowie rodziny cechują się niskim poziomem rozwoju i świadomości
-
rodzina zbudowana jest na modelu patriarchalnym, hierarchicznym
-
członkowie rodziny powielają wielopokoleniową intencję rodzinną
-
w zachowaniu członków rodziny zauważa się mechanizmy obronne, resentyment
-
analizując doświadczenia członków rodziny wyraźnie widać zjawisko synchroniczności