KOMPETENCJE PERSONALNE - KOMPETENCJE EKSPERCKIE

Kompetencje eksperckie gen geniusza ekspert rozwój talentu wiedza inteligencja doskonalenie umiejętności wiedza specjalistyczna działanie planowanie intencja

Kompetencje eksperckie - sukces to pragnienie zrealizowania celu, inteligentne uczenie się konkretnej umiejętności, kierunkowane działanie i ograniczenia zbędnej aktywności oraz to okresowa weryfikacja wyników

 

 

„Osiągniecie eksperckiej biegłości w realizowaniu określonego rodzaju zadań jest uzależnione przede wszystkim od ilości czasu poświęconego zaplanowanej praktyce w zakresie jej wykonania.”[5] R.J. Gerrig i P.G. Zimbardo dodają iż „wysoce twórcze jednostki zwykle poświęcają wiele lat na nabywanie wiedzy czy umiejętności eksperckich w dziedzinach, w których osiągają doskonałość. Występuje u nich wewnętrzna motywacja, wysoce twórcze jednostki wykonują swoje działania z powodu zadowolenia i satysfakcji, jaką czerpią ze swoich wytworów.”[6]

 

Kompetencje eksperckie gdy są już potencjałem genetycznym danej osoby, będą doskonalone szybciej, niż gdy człowiek zaczyna od 0, można tak zarządzać systemami mózgowymi by wykorzystać cały genetyczny potencjał który tam tkwi, jednak warunkiem zaistnienia tych zmian jest wysokie poczucie bezpieczeństwa oraz wysoka odporność w psychice na wpływ toksycznych ludzi - zwłaszcza członków rodziny i osób, które nie mają osiągnięć i wyłącznie przez kradzież intelektualną mogą się rozwijać. 

Kompetencje eksperckie sukces który można osiągnąć bez względu na płeć i wiek 

 

Kompetencje personalne osoby dążącej do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu rozwijane są nie z punktu „0”, tylko z poziomu już utrwalonego w ludzkiej populacji. Każdy człowiek rodzi się z genem kulturowym i genem rodzinnej pamięci wzorów zachowań zawodowych i osobistych,  jednak zależnych od płci osoby. Przez wieki tworzona jest mapa postępu, na którą kolejne pokolenia nanoszą nowe odkrycia, korygując stare, zmieniając lub utrwalając już poznane obszary – tak przeobraża się kody kulturowe i modele myślowe, wykorzystując zasady znane w społeczeństwie i dostosowując je do obecnego poziomu ludzkiego rozwoju. Proces badawczy trwa, stąd odkrycia jednostek transformują myślenie, przekonania i zachowania mas, lecz proces ten obejmuje setki i tysiące lat. Motywacją popychającą jednostki do dokonywania tych nowych odkryć lub integracji wielu wcześniej rozproszonych osiągnięć, jest lepsze zrozumienie istoty życia, tworzenie rozwiązań które mają uprościć i ułatwić ludzką egzystencję oraz w zakresie niematerialnym dążenie do odnalezienia odpowiedzi na pytanie o prapoczątek ludzkiego istnienia i porządek jakiemu powinni podlegać ludzie.

 

Kompetencje personalne na których nadbudowuje się  kompetencje eksperckie, to początkowo emocjonalna myśl intencja - pragnienie osiągnięć, kolejnym krokiem jest działanie czyli dążenie do materializacji celów. Kompetencje eksperckie to wysokiej jakości wiedza, jednak zdolność do jej wykorzystywania oraz rozbudowywania, zależy od motywacji danego człowieka. P.G. Zimbardo, R.L. Johnson i V. McCann zachęcają „liczne badania pokazują, że osoby z silną potrzebą osiągnięć, pracują ciężej i osiągają więcej sukcesów niż ludzie ze słabą potrzebą osiągnięć. A konkretniej – osoby z silną potrzebą osiągnięć są w obliczu trudności bardziej wytrwałe w dążeniu do celu niż osoby ze słabą potrzebą osiągnięć. W szkole mają lepsze oceny, mają też wyższe ilorazy inteligencji. Kariera osób z silną potrzebą osiągnięć częściej wiąże się z rywalizacją, osoby te częściej pełnią funkcje przywódcze, szybciej awansują. Jeśli są przedsiębiorcami, to odnoszą większe sukcesy niż osoby ze słabą potrzebą osiągnięć.”[1]

 

S.M. Kosslyn i R.S. Rosenberg zwracają uwagę na pierwszy czynnik w dążeniu do osobowego mistrzostwa „rozwinięcie wiedzy specjalistycznej z jakiegokolwiek zakresu zajmuje zwykle około dziesięciu lat, co wynika po części z tego, że wymaga to zetknięcia się z wieloma przykładami różnego rodzaju problemów występujących w danym obszarze.”[2] „Kluczem do zwiększenia zdolności rozwiązywania problemów jest nie tyle przechowywanie większych porcji informacji w pamięci krótkotrwałej, ile raczej uczenie się strategii szybkiego i skutecznego magazynowania odpowiednich informacji w pamięci długotrwałej, umożliwiające przekroczenie ograniczeń pamięci krótkotrwałej.”[3] Uwzględniając biologię mózgu to zdolność do świadomego kodowania neuronalnego informacji w korze szarej, świadome intencjonalne rozbudowywanie jej zasobów w kierunkowy sposób i dbanie o wysoką jakość tych połączeń, przez zdolność do utrzymywania ciekawości poznawczej na wysokim poziomie i zdolności do osłabiania reakcji instynktownych i biograficznych mózgu gadziego i układu limbicznego.

 

Kompetencje eksperckie, rozwija się na fundamencie stale aktualizowanej wiedzy „liczni badacze wykazali, że o wiedzy specjalistycznej decyduje wiele czynników:

 

  1. Eksperci organizują swoją wiedzę wokół pewnych fundamentalnych zasad, natomiast wiedza laików jest fragmentaryczna i niezorganizowana.

  2. Eksperci posługują się specyficznymi pojęciami takimi jak „moment” w fizyce, podstawą wiedzy laików są pojęcia stosunkowo niejasne.

  3. Eksperci kategoryzują problemy, biorąc pod uwagę zasadnicze prawidłowości leżące u ich podłoża, natomiast nowicjusz kategoryzuje je opierając się na samych przedmiotach.

  4. Eksperci opracowują strategie dokładnie i z wyprzedzeniem, natomiast nowicjusz stara się rozwiązań problem bez uprzedniego opracowania schematu.”[4]

 

 

Dążąc do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu rozwoju warto rozważyć ewolucyjną wartość doskonalonych umiejętności, tak, by wysiłek i czas, jaki pragnie się przeznaczyć na doskonalenie kompetencji, był potrzebny innym ludziom oraz służył kolejnym pokoleniom, miał ponadczasową wartość kulturową, stał się uniwersalnym kodem kulturowym czy modelem myślowym, korzystnym dla wielu ludzi. Kompetencje eksperckie powinny dotyczyć zdrowia i zwiększenia szans na przedłużenie życia oraz poczucia bezpieczeństwa, ich jakość oraz wpływ na życie innych ludzi, powinna mieć progresywny charakter. Pomocą w osiągnięci pozycji eksperta jest zdecydowanie pozytywna intencja, intencja życia, zdrowia, rozwoju, adaptacji którą kreuje się sobie, pośrednio kolejnym pokoleniom. 

 

 

 


 

Bibliografia 

 

[1] Zimbardo P.G., Johnson R.L., McCann V. (2010) Psychologia kluczowe pojęcia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 75.

[2] Kosslyn S.M. Rosenberg R.S. (2006) Psychologia, mózg, człowiek, świat. Kraków: Wydawnictwo Znak, s. 377.

[3] Ibidem, s. 378.

[4] Ibidem.

[5] Ibidem.

[6] Gerrig R.J. Zimbardo. P.G. (2006) Psychologia i życia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 303.

Kompetencje eksperckie gen geniusza ekspert rozwój talentu wiedza inteligencja doskonalenie umiejętności wiedza specjalistyczna działanie planowanie intencja
08 marca 2025

Kompetencje eksperckie - gen geniusza, genetyczna potencjalność lub nowy początek 

Mistrzostwo w określonej dziedzinie, to proces inteligentnego doskonalenia umiejętności, a warunkiem osiągniecia kompetencji eksperckich jest zdobycie i zakodowania w systemach mózgowych właściwej wiedzy oraz umiejętność jej praktycznego wykorzystania. Mistrzostwo w każdej dziedzinie zaczyna się od braku umiejętności i zdolności „ucznia” oraz jego pragnienia rozwoju, niezbędna jest interakcja z osobami, które osiągnęły mistrzowski poziom rozwoju w danej dziedzinie, ponieważ człowiek wzrasta tylko dzięki innym ludziom, rozwój nie dokona się w samotności. Obecny poziom ewolucji ludzkości jest takim właśnie wspinaniem się po schodach, budowanych przez tysiąclecia przez innych ludzi.

 

Kompetencje eksperckie mogą być śladem pamięciowym poprzednich pokoleń, osoba rodzi się z genem geniusza, mogą zostać wykształcone za życia danej osoby, bez względy na jej wiek, nawet wtedy, gdy rodzina tego człowieka cechuje się niskiej jakości kapitałem kulturowym.

KOMPETENCJE

jak rozwinąć talent jak realizować marzenia jak osiągnąć sukces talent nowe umiejętności blokady w rozwoju talentu rozwój motywacja intencja pragnienie

Ważne informacje

 

Informacje

Regulamin

Polityka Prywatności 

Cookies

 

Obsługa Klienta

Wysyłka szkoleń

Odstąpienie od umowy

Reklamacje

Formularze

 

 

Kontakt

 

telefon: 518-089-032

email: kompetencje@agnieszkakozdron.pl 

formularz kontaktowy

 

rejestracja

poniedziałek - piątek 8.00 - 17.00

realizacja konsultacji w umówionym terminie 

 

O mnie

Polecana książka